Diecezja Caritas Opoka Mateusz
  Strona Główna
Koło Różańcowe
     Informacje
Rozmiar: 1006 bajtów Ołtarz Główny Krzyż przed kościołem Wnętrze kościoła Widok na kościół obecnie Zachód słońca Witraż Ołtarz Serca Pana Jezusa Ołtarz Krzyża Figura Świętej Katarzyny Parafia Nędza
Klikając na obrazkach zobaczysz powiększenie !

Koło Różańcowe Kliknij powiększenie

Jeszcze przed wybudowaniem kościoła w 1908 r. w Nędzy, gdy mieszkańcy należeli do parafii św. Jadwigi w Markowicach , modlono się na różańcu. Tak też w 1908 r. parafianie wybrali sobie na patronkę Królową Różańca Świętego. Wtedy też powstały pierwsze Róże Różańcowe. W tym czasie mieszkańcy Nędzy chętnie pielgrzymowali do Barda Śląskiego gdzie od 1900 roku budowano kaplice różańcowe. W okresie międzywojennym Kronika Różańcowa wskazuje na wiele przełożonych Róż Różańcowych - istniało 15 róż w Nędzy i po trzy w Szymocicach i Górkach Śląskich, razem 21 róż.

Po ostatniej wojnie ks. Proboszcz Jan Gonszczyk w 1965 r. przywraca do życia Żywy Różaniec. Zapisało się wtedy około 150 chętnych do modlitwy różańcowej tj. powstało 10 róż. Liczba ta się z biegiem czasu zwiększała i 1987 roku istniało 25 Róż Różańcowych - około 375 modlących się na różańcu. 11 października 1987 r. została wybrana Rada Różańcowa, która do dziś koordynuje i pilnuje by każda róża była pełna. Pierwsza rada w 1987 r. składała się z następujących osób: Cieślik Józef, Długosz Helena i Tomański Robert. Dwaj pierwsi już zmarli. Na dzień dzisiejszy rada składa się z przewodniczącego Roberta Tomańskiego, zastępcy Urszuli Czekała i członka Zofii Halfar.

Obecnie do istniejących 48 róż na początku 2003 roku doszło 150 nowych członków do nowopowstałych tajemnic światła, które papież wprowadził w roku jubileuszowym Różańca Świętego. Różaniec jest odmawiany każdego dnia w kościele przed Mszą Świętą tak w języku polskim jak i niemieckim. Rada Różańcowa zajmuje się też organizowaniem pielgrzymek, w 2002 r. było ich sześć, w 2003 r. tylko dwie ze względu na dolegliwości zdrowotne przewodniczącego rady i 74 roku życia, który ten ruch prowadzi nieprzerwanie od 44 lat.

Przewodniczący Rady Różańcowej,

Robert Tomański